Po trudnym czasie obostrzeń związanych z pandemią COVID 19, już trzy grupy seniorów rozpoczęły spotkania w ramach projektu „Serce w centrum”. Za nimi dwa warsztaty:

1. Serce – niezwykła pompa, która jednak może się zepsuć.
2. Jak rozpoznać, że serce ma usterkę – objawy związane z chorobami serca.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z budową serca i układu krwionośnego. Układali model serca 3D, brali udział w zabawach związanych z układaniem schematu układu krążenia na tablicy magnetycznej, dopasowywali objawy do chorób serca.

Przed uczestnikami kolejne tematy i zajęcia praktyczne: nauka pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, sposoby postępowania z osobą przechodzącą zawał i udar, pierwsza pomoc po zatrzymaniu krążenia, samodzielne pomiary poziomu glukozy, cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydów, szacowanie ryzyka zawału lub udaru w najbliższych 10 latach, wyznaczanie BMI, typu sylwetki, pomiar tkanki tłuszczowej, układanie piramidy zdrowego żywienia, ćwiczenia rehabilitacyjne i gimnastyczne z elementami karate oraz ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne z elementami medytacji.

Regularne zajęcia odbywają się w Krakowie – CAS, Siemacha ul. Długa 42, w Ochojnie (Klubie Senior +) oraz w Rzezawie (Klub Senior+).

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

„Cerce w centrum” w Rzezawie, Ochojnie i Krakowie