Fundacja Aktywnej Edukacji oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach zapraszają osoby w wieku powyżej 60 lat do udziału w projekcie: „Życie bez nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy – warsztaty dla seniorów”.

Bezpłatne zajęcia obejmują część teoretyczną na temat chorób takich jak: nadciśnienie, arytmia, miażdżyca, cukrzyca oraz część praktyczną z zakresu ich profilaktyki i diagnostyki.

Uczestnicy warsztatów będą oznaczać poziom glukozy, kwasu moczowego, zmierzą ciśnienie tętnicze, sprawdzą, czy ich serce bije rytmicznie, poznają zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Dowiedzą się jak interpretować wyniki.

Zajęcia prowadzą: dr nauk biol. UJ Andrzej Fiertak oraz mgr Marta Tarabuła – trener profilaktyki zdrowotnej.

Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach (ul. Walkowskiego 1) w czwartki w godz. 10:00-12:00, w dniach: 23 marca, 30 marca, 13 kwietnia oraz w Kopalni Talentów (ul. Floriana 3) we środy, godz. 15:00-17:00 w dniach 19 i 26 kwietnia.

TEMATY WARSZTATÓW:

1. Nadciśnienie i arytmia – przyczyny, skutki i metody pomiaru.
Część praktyczna: nauka pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, tętna, diagnozowanie arytmii.

2. Dlaczego bolą stawy?
Czym jest dna moczanowa? Czy odpowiednia dieta może uchronić przed zapaleniem stawów?
Część praktyczna: pomiar stężenia kwasu moczowego

3. Dlaczego cukrzyca jest śmiertelnie groźna?
Mechanizmy powstawania cukrzycy, powikłania, zapobieganie i leczenie.
Część praktyczna: samodzielny pomiar poziomu glukozy we krwi (glukometr).

4. Zawał i udar – jak postępować w obliczu zagrożenia życia?
Część praktyczna: wybieranie prawidłowych sposobów postępowania z osobą przechodzącą zawał i udar. Pierwsza pomoc po zatrzymaniu krążenia. Szacowanie ryzyka chorób sercowo – naczyniowych przy pomocy kwestionariusza SCORE

5. O otyłości i jej skutkach.
Część praktyczna: pomiar masy ciała, wyznaczanie BMI, typu sylwetki, pomiar zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie (wagi analizujące skład ciała).

Jesteś osobą o szczególnych potrzebach i chciałbyś wziąć udział w projekcie skontaktuj się z nami telefonicznie (510-177-959), SMS, MMS, za pomocą poczty elektronicznej (biuro@aktywnaedukacja.org.pl) i na wniosek w sposób określony we wniosku. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje potrzeby.

Dziękujemy pani Agnieszce Szczuce oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach za współpracę.

herb Gminy Krzeszowice

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice.

Życie bez nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy – warsztaty dla seniorów w Krzeszowicach